3D print i ler

Er du nysgerrig på, hvordan teknologi og håndværk kan mødes? Så kom til workshop i Spinderihallerne, hvor du får muligheden for at lære at 3D-printe i ler og skabe dine egne unikke keramiske former.

  • Johannes van Roest Dahl

    Instruktør FabLab

    Send e-mail
    telefon 29 32 83 21

Vi starter med en kort introduktion til, hvordan 3D-print i ler fungerer – fra de digitale modeller til selve printeren og materialet. Derefter går vi i gang med det praktiske, hvor du får lov til at eksperimentere og prøve kræfter med at printe dine egne designs.

Det bliver en hands-on oplevelse, hvor du får indblik i hele processen og mulighed for at skabe dine helt egne værker. Der vil være vejledning og sparring undervejs, så både begyndere og nysgerrige med erfaring kan være med.

Der holdes en pause midtvejs, hvor vi serverer en sandwich, inden vi fortsætter med at udforske de kreative muligheder med ler og 3D-print.

Niveau: Begynder – alle kan være med

For mere info om Sarah på Instagram: sjt_tbd

Praktisk info:

Dato: torsdag, 11. december 2025
Tid: 16.00 - kl. 19.30
Sted: FabLab
Sprog: Dansk
Niveau: begynder
Kræver tilmelding
Pris: 50 dkk + gebyr